Inwestycje i Remonty

OSIEDLE STEFANA BATOREGO
xx

FOTOINSTALACJE NA DACHACH I PODZIEMNE ZBIORNIKI

Nie ustają prace termomodernizacyjne na os. Stefana Batorego. Niedawno zakończono je na budynkach 19 D-G i 20 A-C a już trwają na budynkach 26, 27 i 28. Na realizację tego przedsięwzięcia Zarząd PSM podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach programu Jessica 2.

- Docieplanie przynosi oszczędności w zużyciu energii oraz poprawia estetykę budynków, dlatego zainteresowanie mieszkańców możliwościami ich przeprowadzenia jest duże. Jednak termomodernizacje są kosztowne i niezbędne jest uzyskanie na nie dofinansowania. Zarząd i osiedlowi radni starają się pozyskać je z różnych źródeł. Nie zawsze jest to proste i łatwe. A potrzeby są w tym zakresie duże. Do tej pory docieplono około jednej trzeciej budynków osiedla. Staramy się jednak, systematycznie współdziałając z mieszkańcami, termomodernizować kolejne bloki – mówi Janusz Piskor, kierownik Administracji os. Stefana Batorego. Prowadzone obecnie prace dociepleniowe na trzech budynkach powinny się zakończyć w czwartym kwartale tego roku. Natomiast wokół odnowionych już bloków 19 D-G i 20 A-C obecnie wykonywana jest rekultywacja terenu.

Zaawansowane są przygotowania do planowanego w tym roku montażu pierwszych na osiedlu instalacji fotowoltaicznych. Starania spółdzielczych władz o uzyskanie dofinansowania na ich budowę uwieńczone zostały sukcesem. Podpisano umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który wesprze budowę takich instalacji na 10 spółdzielczych wieżowcach. Dwie z nich powstaną na os. Stefana Batorego na budynku 31 A-F i 31 G-H.

Kolejnym inwestycyjnym zadaniem realizowanym w tym roku będzie budowa drugiego na osiedlu podziemnego zbiornika na odpady. Użytkowany od ponad roku taki obiekt przy bloku nr 18 sprawdza się bardzo dobrze. Wygląda estetycznie i skłania mieszkańców do należytej segregacji odpadów. Zdecydowano się więc na budowę kolejnych podziemnych zbiorników. Powstaną one przy budynku 14 i zastąpią mocno już wyeksploatowany tradycyjny śmietnik.

Większe i mniejsze remonty prowadzone są w różnych częściach osiedla. W trzech budynkach na jednostce G wykonywany jest remont kapitalny całych pionów balkonowych. Od nawiane są balustrady a przede wszystkim posadzki by przeciwdziałać powstawaniu przecieków, prowadzących nawet niekiedy do zalewania mieszkań. Modernizowane są nawierzchnie asfaltowe na jednostce F. Pomiędzy blokami przybywa też ławek i stojaków na rowery, które cieszą się dużym powodzeniem. Niedawno ustawiono je przy budynkach 7 i 11.

Wiosną wiele dzieje się na terenach zielonych i placach zabaw. Wszystkie place przeszły gruntowny przegląd i zaopatrzono je w atestowany piasek. Gruntownej metamorfozie poddano plac przy budynku nr 2. Odnowiono na nim urządzenia do zabawy oraz ogrodzenie. Dużo pracy jest także na trawnikach i rabatach, które zajmują znaczne połacie osiedla. Utrzymanie osiedlowej zieleni w należytym kwitnącym stanie wymaga wiele pracy oraz sporych nakładów finansowych. Sadzenie, podlewanie czy koszenie przecież kosztuje. Dlatego emocje wśród mieszkańców wzbudza kwestia koszenia trawników. Obok zwolenników częstego przeprowadzania tego zabiegu przybywa w ostatnim czasie głosów za utrzymywaniem trawników w naturalnym stanie. Takie pozostawione samym sobie „łąki miejskie” są ponoć korzystne dla rozwoju fauny i flory. Ponadto są tańsze w utrzymaniu. Jednak rozrastające się burzany i badyle nie są estetyczne. Zdania w tej materii wśród mieszkańców, a także ekspertów są podzielone, najwłaściwsze wydaje się więc zachowanie zdrowego rozsądku. Można choćby ograniczyć częstotliwość koszeń lub nawet zrezygnować z nich na jakimś obszarze. Jednak na większości osiedlowych trawników trzeba je przeprowadzać. Dlatego w wiosenne dni pomiędzy blokami słychać więc terkot kosiarek.

Ubiegłoroczne próby ożywienia rozległego placu w centrum osiedla, pomiędzy blokami 14 i 18 spotkała się z przychylnymi ocenami mieszkańcami i również tego lata powstanie tam kulinarny ogródek zachęcający do sąsiedzkich spotkań. Natomiast przez cały rok wiele atrakcyjnych wydarzeń odbywa się w klubie „Batory”. Jego członkom nie brakuje pomysłów na ciekawe spędzanie wolnego czasu. Są wśród nich spotkania i zabawy, rekreacyjne ćwiczenia i wycieczki a nawet plenery malarskie z prawdziwego zdarzenia.

Ważnym źródłem środków na realizację wielu przedsięwzięć remontowych są wpływy uzyskiwane z wynajmu lokali handlowo-usługowych. Chętnych na nie zwykle nie brakuje. (i)

 

Data utworzenia: 2023-06-29


Deklaracja dostępności