Inwestycje i Remonty

OSIEDLE WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY I ZYGMUNTA STAREGO
xx

Nowe instalacje fotowoltaiczne oraz organizacja ruchu

Na dachach dwóch najwyższych budynków na osiedlach Władysława Jagiełły oraz Zygmunta Starego funkcjonują od niedawna instalacje fotowoltaiczne. Pozyskiwany przez nie prąd zasila działające w nich dźwigi osobowe.

Panele wykorzystujące słoneczną moc przynoszą oszczędności w zużyciu energii, rozważany jest więc ich montaż na kolejnych blokach. Między innymi na budynku nr 5 na os. Władysława Jagiełły, który zostanie poddany termomodernizacji. Trwają przygotowania do zebrania niezbędnej dokumentacji, został przygotowany audyt energetyczny, opinia ornitologiczna, jest przygotowywana umowa na projekt. Przedsięwzięcie powinno być zrealizowane w latach 2024 – 2025.

Natomiast połowie bieżącego roku zostanie wdrożona na obu osiedlach Stała Organizacja Ruchu. Plan wyznaczenia strefy zamieszkania oraz jej oznakowania po konsultacjach i uzgodnieniach z Zarządem Dróg Miejskich został zatwierdzony i niebawem rozpocznie się jego realizacja. - Wprowadzanie SOR na osiedlach wiąże się niekiedy z mnożeniem różnych znaków na alejkach i parkingów, w uzgodnieniu ze specjalistami z ZDM staramy się jednak tego uniknąć i znaków powinno być mniej. Będą one jednoznacznie informować o zasadach ruchu i parkowania na terenie osiedli. Wprowadzanie nowej organizacji postępować będzie systematycznie i powinno się zakończyć do sierpnia – zapewnia Joanna Wiśniewska, kierownik Administracji os. Władysława Jagiełły i Zygmunta Starego.

W trakcie prac nad optymalnym wytyczeniem SOR poszukiwano też możliwości wygospodarowania nowych miejsc postojowych. Zmotoryzowani mieszkańcy obu osiedli od lat bowiem uskarżają się na ich niedostatek. Choć na stosunkowo gęsto zabudowanym terenie trudno znaleźć wolne miejsce to jednak udało się utworzyć kilka nowych miejsc parkingowych. Wciąż jednak będzie ich za mało, gdyż pojazdów nieustannie przybywa. Już przed kilku laty pojawił się pomysł zbudowania w tym rejonie parkingu wielopoziomowego ale wydaje się to mało realne ze względów ekonomicznych oraz z uwagi na to, że mieszkańcy chcą parkować swe cztery kółka jak najbliżej domów, w których mieszkają. Problemem jest także korzystanie z parkingów wewnątrz osiedli przez mieszkańców wspólnot, głównie przy ul. Stróżyńskiego, nie ma jednak możliwości zamknięcia osiedla, czy oznaczenia, że parking tylko dla mieszkańców osiedli PSM, pamiętać należy, że są drogi wewnętrzne oraz miejsca postojowe administrowane przez ZDM, co uniemożliwia zamykanie osiedli.

Mieszkańcy oczekują też by pomiędzy budynkami rozciągały się połacie zadbanych trawników, rabat i krzewów. O przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych niezbędnych do ich utrzymania we właściwym stanie pamiętać trzeba nawet zimą. Chociaż podczas ataków mrozu i śniegu wysiłki gospodarzy domów i wynajmowanych specjalistycznych ekip koncentrują się na usuwaniu z chodników lodu i śniegu, to jednak im bliżej wiosny tym więcej uwagi poświęcić trzeba będzie osiedlowej zieleni oraz położonym wśród niej miejscom odpoczynku z ławkami oraz placom zabaw.

- Po roku kierowania osiedlową administracją wiem jak kwestie porządku i zieleni są ważne dla mieszkańców. Wiele zgłaszanych przez nich spraw udało się pomyślnie rozwiązać, ale pojawiają się nowe i nieustannie trzeba zabiegać o ład oraz podejmować wysiłki o upiększanie osiedla. Wspólnie z Radą Osiedla przeprowadziliśmy w minionym roku konkurs na najładniejszy balkon i chcemy go zorganizować również w tym roku a może nawet rozszerzyć o uhonorowanie innych działań mieszkańców poprawiających estetykę naszych osiedli – mówi J. Wiśniewska.

Sami mieszkańcy mają bowiem niewątpliwie duży wpływ na to jak prezentuje się otoczenie ich budynków ale w jeszcze większym stopniu zależy od nich porządek na klatkach schodowych. Zgodnie obowiązującym w spółdzielni regulaminem są oni zobowiązani do jego utrzymania. W praktyce różnie z tym bywa. Choćby z uwagi na wiek lokatorów lub częste zmiany najemców lokali. Dlatego na obu osiedlach przybywa budynków, w których pieczę nad klatkami schodowymi zleca się specjalistycznej firmie. Decyzję o wprowadzeniu takiego rozwiązania podejmują jej mieszkańcy w głosowaniu. Zgodnie ze spółdzielczym regulaminem wystarczy większość, czyli 51 proc. mieszkańców danej klatki, by obowiązki zlecić firmie. A miesięczna oplata za jej usługi wynosi obecnie 20 zł od mieszkania. Nic zatem dziwnego, że lokatorów zainteresowanych takim rozwiązaniem przybywa.

W minionym roku zanotowano sporo sygnałów mieszkańców o przeciekających dachach i związanym z tym zalaniach oraz zawilgoceniach mieszkań. Dla przeciwdziałania takim przypadkom w tegorocznych planach przewidziano remonty dachów budynków 21 i 23 na os. Władysława Jagiełły oraz bloku 4 na os. Zygmunta Starego. Przeprowadzone zostaną także odnowienia elewacji budynków 12 i 13 na os. Zygmunta Starego. Ponadto kontynuowane będą modernizacje balkonów w budynkach 10 i 15 na os. Władysława Jagiełły a w bloku 29 na tym osiedlu malowane będą klatki schodowe.

Rozszerzana będzie oferta przedsięwzięć kulturalnych kierowanych do wszystkich mieszkańców. W osiedlowym klubie w okresie świątecznym zorganizowano warsztaty rękodzieła, na których dzieci i dorośli mogli spędzić czas tworząc świąteczne upominki i ozdoby. Działania były wspierane przez Stowarzyszenie „Magiel Artystyczny” oraz Poznański CIL. Zarząd PSM podpisał także umowę ze stowarzyszeniem „Magiel Artystyczny”, w ramach której odbywać się będą comiesięczne darmowe występy teatralne. W grudniu zaprezentowano muzyczno-poetycki spektakl „Jeremi. Mężczyzna piosenny” a 25 stycznia organizatorzy zapraszają do Piątkowskiej Szkoły Społecznej przy ul. Stróżyńskiego 16 na przedstawienie „Wiwisekcja w jurcie”. W kolejnych miesiącach także nie zabraknie kulturalnych propozycji na ciekawe spędzanie czasu na osiedlach. (i)

 

Data utworzenia: 2024-01-25


Deklaracja dostępności