Informacje i komunikaty

Z KSIĄŻKĄ NA START!
xx Wspólne czytanie z dzieckiem rozwija jego zdolności poznawcze i umacnia więź z rodzicami. Na zapoznanie pociechy ze światem książek nigdy nie jest za wcześnie, dlatego biblioteka Raczyńskich na os. B. Chrobrego bierze udział w projekcie Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”.
Na wszystkie dzieci z rocznika 2015 czeka czytelnicza wyprawka w postaci książeczki zilustrowanej przez parę znanych grafików – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka.

Dzieci, które regularnie będą do nas zaglądać, będą mogły też zbierać naklejki, żeby otrzymać Dyplom Małego Czytelnika.
Akcja trwa do grudnia – zapraszamy do wzięcia udziału.

Dorosłym podpowiadamy, że warto zajrzeć do naszego działu filmowego, ponieważ wśród nowości pojawiło się wiele oscarowych filmów, np. Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, Kształt wody, Czas mroku, Nić widmo, Lady Bird czy Tamte dni, tamte noce.

A oto kilka wybranych propozycji z nowości książkowych.
„Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim”, Piotr Stelmach.
Grzegorz Ciechowski jest dla wielu postacią kultową, więc zmierzenie się z nią stanowi prawdziwe wyzwanie dla biografa. Piotr Stelmach rozwiązał ten problem, oddając głos innym. Na przedstawiony w książce portret artysty składa się wiele obrazów zachowanych w pamięci jego rodziny, przyjaciół i ludzi sceny. Każdy z nich ukazuje jakąś część jego osobowości – twórczej lub prywatnej. Co ciekawe, książkę otwiera śmierć Ciechowskiego, a wraz z kolejnymi stronami cofamy się do jego młodych lat, by cała historia mogła zacząć się na nowo.

”Urodziłem się pewnego błękitnego dnia”, Daniel Tammet.
To, co dla większości ludzi jest oczywiste, dla Daniela jest niezrozumiałe. To, co leży poza ich zasięgiem, np. dokonywanie skomplikowanych obliczeń w pamięci, jemu przychodzi z łatwością. Daniel Tammet ma zespół Aspergera, a oprócz tego jest synestetą, czyli odbiera bodźce zmysłowe inaczej niż pozostali ludzie – dla niego dźwięki i liczby mają barwy, faktury, a nawet smaki. W swojej książce w lekki i rzeczowy sposób opowiada o wyzwaniach, jakie od czasów dzieciństwa nieustannie stawia przed nim życie codzienne. Dla czytelników to rzadka okazja, by przez chwilę popatrzeć na świat z tej niezwykłej perspektywy.

Żaneta Dolatowska
Filia 14 Biblioteki Raczyńskich
Data utworzenia: 2017-10-31


Copyright © 2017 by Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa