Inwestycje i Remonty

OSIEDLE BOLESŁAWA CHROBREGO
xx

AKTUALIZACJA OSIEDLOWEGO SOR I MODERNIZACJA INSTALACJI

Wystrzałowo rozpoczął się nowy rok na os. Bolesława Chrobrego. Jeden z wystrzelonych tej nocy fajerwerków wpadł na balkon budynku nr 7 i doprowadził do powstania pożaru. Urozmaiceniem tradycyjnych zabaw sylwestrowych była więc najprawdziwsza akcja gaśnicza. Na szczęście skończyło się na niewielkich szkodach.

Była to właściwie jedyna okołoświąteczna „atrakcja” jakiej doświadczyli w tym okresie mieszkańcy osiedla. Obeszło się bowiem bez poważniejszych problemów z odbiorem odpadów, których zwykle jest wtedy bardzo dużo. Zaraz po świętach w altankach śmieciowych pojawiły się zbędne już choinki, które uprzątnięto w styczniu a kolejny ich odbiór nastąpi 13 lutego. Tego dnia mieszkańcy powinni do altanek wystawić choinkowe drzewka.

Nie zanotowano też awarii sieci ciepłowniczych czy kanalizacyjnych, które są wtedy znacznie bardziej obciążone. Do sprawnego działania całej infrastruktury technicznej osiedla przyczynia się między innymi systematycznie prowadzona jej modernizacja. – W minionym roku kontynuowaliśmy remonty sieci kanalizacyjnej w piwnicach kilku budynków. Wymienione zostały najbardziej wyeksploatowane fragmenty rurociągów i niejako przy okazji odnowiono także piwniczne posadzki. Usprawniana jest także sieć energetyczna w budynkach. Chociaż bowiem korzystamy z coraz bardziej energooszczędnych urządzeń to jednak jest ich w mieszkaniach coraz więcej i ogólne zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie. Dla zapewnienia jej dostaw nieodzowne są modernizacje osiedlowych rozdzielni oraz wymiana przewodów. Przybywa mieszkańców, którzy rezygnują z gazu i korzystają jedynie z wygodniejszej i bezpieczniejszej energii elektrycznej – mówi Maciej Majchrzycki, kierownik Administracji os. Bolesława Chrobrego.

Od roku osiedle jest nie tylko jej odbiorcą ale także producentem. Na dachach czterech wieżowców zainstalowano bowiem panele fotowoltaiczne, które wytwarzają coraz cenniejszy prąd. Wstępne analizy przeprowadzone po rocznym okresie eksploatacji tych urządzeń wskazują na opłacalność przeprowadzonej z pewnymi problemami ale też z dużym zaangażowaniem spółdzielczej administracji oraz osiedlowych społeczników inwestycji. - Z pewnością warto korzystać z instalacji fotowoltaicznych w budynkach wysokich, w których wytworzony prąd może zasilać dźwigi osobowe „pożerające” znaczną ilość prądu. Na naszym osiedlu wieżowców jest sporo i rozważamy możliwości zamontowania na nich kolejnych paneli fotowoltaicznych, które przyczyniłyby się do zmniejszenia zużycia energii – stwierdza M. Majchrzycki.

Spore oszczędności przynosi przeprowadzona już na całym osiedlu wymiana w częściach wspólnych budynków oświetlenia na ledowe a także systematyczna modernizacja dźwigów osobowych. W ubiegłym roku odnowiono, a właściwie zamontowano 16 nowych wygodnych i bezpiecznych urządzeń. Lśniącymi i szybkimi windami aż miło jeździć i co ważne nie dochodzi w nich do poważniejszych dewastacji czy uszkodzeń, które kiedyś były prawdziwą plagą. W tym roku planowana jest wymiana kolejnych 16 wind. Jeśli uda się zrealizować tegoroczne zamierzenia, to w przyszłym roku program modernizacji dźwigów powinien się zakończyć. We wszystkich budynkach będą już jeździć nowoczesne, spełniające wszelkie wymogi bezpieczeństwa windy.

Prace remontowe prowadzone są w budynkach a także pomiędzy nimi. Odnawiane są osiedlowe alejki i chodniki, przy nich przybywa też stojaków na rowery. Tylko w minionym roku zainstalowano ich aż 50 i wszystkie są często wykorzystywane. Z myślą o wygodzie miłośników dwóch kółek w niektórych budynkach dawne wózkarnie czy nieczynne zsypy na odpady przerabiane są na „rowerownie”, w których można bezpiecznie przechowywać jednoślady. Dynamicznie rozwija się na osiedlu sieć paczkomatów. Znana poznańska firma ustawiła już ich pięć w wyznaczonych miejscach a jej konkurenci już prowadzą rozmowy w sprawie możliwości ustawienia swoich paczkomatów. Są one wygodą dla mieszkańców a dla osiedla oznaczają spore wpływy z tytułu czynszów. - W zawieranych z kontrahenta mi umowach zawsze znajduje się klauzula waloryzacyjna uwzględniająca skutki inflacji – zaznacza M. Majchrzycki.

Wiele uwagi administracja poświęca obecnie aktualizacji osiedlowej Strefy Organizacji Ruchu. W niej obowiązuje pierwszeństwo pieszych, możliwość poruszania się pojazdów z prędkością do 20 km/h oraz parkowanie pojazdów tylko w wyznaczonych miejsca. Wymogi Straży Miejskiej oraz innych instytucji miejskich w kwestii właściwego oznakowania SOR, a zwłaszcza miejsc postojowych są surowe i niekiedy prowadzą do stawiania znaków na znaku. Jednak dopiero właściwe oznakowanie, co wiąże się z kosztami, jest podstawą do egzekwowania przez Straż Miejską przestrzegania przepisów. Jest więc szansa, że po zakończeniu aktualizacji w osiedlowym SOR auta nie będą przekraczać dozwolonej prędkości, a wraki czy porzucone pojazdy nie będą blokować miejsc parkingowych, których wciąż jest za mało.

Dzięki przyjętemu przez Walne Zgromadzenie podziałowi nadwyżki bilansowej za minione trzy lata osiedle zyska blisko 3 mln zł, które będzie można przeznaczyć na zwiększenie zakresu prac remontowych a może także na modernizację tzw. ryneczku nie opodal siedziby Zarządu PSM, kościoła i marketu. W miejscu tym, czego obawiali się okoliczni mieszkańcy, nie powstaną kolejne wieżowce i taki odnowiony choć tradycyjny ryneczek z pewnością będzie się cieszył popularnością. (i)

Data utworzenia: 2023-02-01


Deklaracja dostępności